30

May 2024

Af

Vores mærkningsforsøg som skal klarlægge

Vores mærkningsforsøg som skal klarlægge dødeligheden ved C&R på de tidlige laks slutter i morgen den 31. maj som bliver sidste chance for at mærke en laks. Trods en meget svær sæson med fangster der er reduceret med 60-70 procent i forhold til sidste år, er det lykkedes os at mærke i alt 7 laks. De to af laksene er fanget to gange hvoraf den ene desværre blev hjemtaget og jo derfor ikke rigtig kan tælle i forsøget. Det er bemærkelsesværdigt/tankevækkende at der er gjort to genfangster på så få mærkede fisk i en forholdsvis kort periode. De resterende 6 laks blev igår registreret i åen, hvoraf den ene af uforklarlige årsager svømmer rundt i Parallel Kanalen 🤔 Om de alle 6 laks har overlevet vides endnu ikke, men forhåbentlig vil man kunne konstatere dette ved næste pejling. (Hvis fiskene har flyttet sig i forhold til sidst, må de jo være i live 😎) Vi håber på det bedste og skriver igen så snart der kommer nyt om forsøget. Mange tak til den store velvillighed der har været for at hjælpe til med mærkningerne. Vi har i fællesskab fået et flot resultat med 7 mærkede fisk i så stort et vandløb som Skjern Å. Vel at "mærke" i en sæson hvor der kun er fanget i alt 99 laks og hvoraf de 59 laks er hjemtaget. Det vil sige at vi ud af 40 potentielle laks har mærket 7 - i et vandløb som med sideløb er lakseførende på ca. 125 km - det er KÆMPE FLOT og noget vi i fællesskab kan være meget stolte af ❤️ Mange tak for indsatsen 🙏 På billedet genudsætter Rene Greggersen laks "nummer 7". #Skjern #riverfisher

Vores mærkningsforsøg som skal klarlægge dødeligheden ved C&R på de tidlige laks slutter i morgen den 31. maj som bliver sidste chance for at mærke en laks.

Trods en meget svær sæson med fangster der er reduceret med 60-70 procent i forhold til sidste år, er det lykkedes os at mærke i alt 7 laks. De to af laksene er fanget to gange hvoraf den ene desværre blev hjemtaget og jo derfor ikke rigtig kan tælle i forsøget.

Det er bemærkelsesværdigt/tankevækkende at der er gjort to genfangster på så få mærkede fisk i en forholdsvis kort periode.

De resterende 6 laks blev igår registreret i åen, hvoraf den ene af uforklarlige årsager svømmer rundt i Parallel Kanalen 🤔

Om de alle 6 laks har overlevet vides endnu ikke, men forhåbentlig vil man kunne konstatere dette ved næste pejling. (Hvis fiskene har flyttet sig i forhold til sidst, må de jo være i live 😎)

Vi håber på det bedste og skriver igen så snart der kommer nyt om forsøget.

Mange tak til den store velvillighed der har været for at hjælpe til med mærkningerne. Vi har i fællesskab fået et flot resultat med 7 mærkede fisk i så stort et vandløb som Skjern Å.

Vel at “mærke” i en sæson hvor der kun er fanget i alt 99 laks og hvoraf de 59 laks er hjemtaget. Det vil sige at vi ud af 40 potentielle laks har mærket 7 – i et vandløb som med sideløb er lakseførende på ca. 125 km – det er KÆMPE FLOT og noget vi i fællesskab kan være meget stolte af ❤️ Mange tak for indsatsen 🙏

På billedet genudsætter Rene Greggersen laks “nummer 7”.

#Skjern #riverfisher


Luk søg